Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Lądeckiej
 

Organizacja Pożytku Publicznego KRS 0000136007
Przekaż 1% swojego podatku dochodowego na rzecz naszego Towarzystwa!

2011-05-01

ZAKOŃCZENIE PRAC ZWIĄZANYCH Z PROJEKTEM WIEŻY WIDOKOWEJ NA RADOSZCE

 ZARYS PROJEKTU WIEŻY WIDOKOWEJ NA RADOSZCE


Projektowana wieża widokowa na Radoszce skierowana jest do zwiedzania dla mieszkańców miasta i gminy Lądek Zdrój oraz przede wszystkim dla kuracjuszy i turystów odwiedzających nasze tereny. Jest alternatywą dla odległej wieży na Borówkowej, niedostępnej dla większości turystów i kuracjuszy, ze względu na odległość i trudność trasy.

Wieża będzie pełnić funkcje widokowe, edukacyjne, poznawcze, i krajoznawcze.

Spokojny spacer na wieżę z Lądka Zdroju, trwać będzie ok. 2-3 godziny, łącznie z postojami, więc każdy zainteresowany będzie mógł sobie pozwolić na wycieczkę, nawet kuracjusze pomiędzy zabiegami czy posiłkami. Po drodze można zwiedzić stare miasto.

Proponuję również utworzenie dwóch parkingów dla samochodów, natomiast w obrębie góry Radoszki wprowadzić wyłącznie ruch pieszy i rowerowy.

Pierwszy parking proponuję umieścić przy drodze Lądek Zdrój – Kłodzko na wysokości stacji energatycznej; skierowany będzie przede wszystkim dla przyjezdnych jadących tą drogą. Ważna jest wyraźna tablica informacyjna dla kierowców o takim miejscu postojowym.

Drugi parking natomiast można umiejscowić przy drodze Lądek Zdrój – Radochów (za oczyszczalnią, na rozdrożu) dla wszystkich zmotoryzowanych mieszkańców i turystów z regionu tej części Lądka Zdroju i okolic.

Wieża powinna być konstrukcją drewnianą; solidną i stabilną dla grupy 15-20 osób (dobrym przykładem takiej budowli jest wieża na Czarnej Górze, a złym wieża na Wapiennej która się chwieje). Powinna być bezpieczna do wchodzenia i schodzenia, również dla dzieci i osób starszych.

W planowanym miejscu posadowienia wieży jest skała, która może być pomocna przy montażu do podłoża.

Drzewa (głównie brzozy, buki i świerki) wokół miejsca posadowienia wieży należy wyciąć, aby nie zasłaniały widoku.

Wysokość wieży powinna być uzależniona od wysokości pozostałych otaczających drzew, tak aby nie zasłaniały widoku z upływem czasu (jak to jest na Jaworniku Wielkim, gdzie widok z nowo wybudowanej wieżyczki widokowej został częściowo zasłonięty przez gałęzie drzew).

Widok z wieży docelowo obejmować będzie:

  • Lądek Zdrój wraz z otaczającymi górami (część miejską i zdrojową na tle Trojaka)

  • góry Bialskie (m.in. Łysiec, Suszyca,)

  • Masyw Śnieżnika (Śnieżnik Kłodzki, Żmijowiec, Czarna Góra)

  • Radochów i Góry Złote

  • Kotlina Kłodzka i Góry Bystrzyckie oraz Orlickie

Na wieży proponuję umieszczenie fotografii, panoram wraz z opisami widocznych punktów charakterystycznych (np. szczytów gór, pasm) w językach polskim, czeskim, angielskim i niemieckim.

W drodze na wieżę oraz wokół konstrukcji warto ustawić ławki, stoliki drewniane, stojaki na rowery oraz kosze na śmieci. Proponuję oznaczyć szlak z Lądka na Radoszkę (np. symbolem wieży), oraz na górze umieścić informacje i kierunkowskazy kierujące na Cierniak i Jaskinię Radochowską.

Wieża będzie także spełniać rolę edukacyjną dla dzieci i młodzieży lądeckich szkół, gdzie będzie można prowadzić zajęcia z zakresu przyrody, geografii, edukacji regionalnej i leśnej.


 

MIEJSCE USYTUOWANIA WIEŻY - ORAZ PROJEKT TRASY TURYSTYCZNEJ "LĄDEK ZDRÓJ RYNEK - RADOSZKA WIEŻA"

 


 

PRZEKRÓJ TRASY SPACEROWEJ 

LĄDEK ZDRÓJ RYNEK - RADOSZA  

dł. ok. 6,1 km - czas przejścia ze zwiedzaniem ok  2 - 3 h.

 


 

PRZEWIDYWANY PUNKT WIDOKOWY I USYTUOWANIA WIEŻY

 

DANE GPS:    N 50 20.944    E 16 50.859    563 m npm

 

Roman Kaczmarczyk www.ladek.com.pl www.sudety.info.pl

członek Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Lądeckiej

« powrót
Aktualności | O nas | Nasz statut | Fotografie | Nasze projekty | Linki | Kontakt | SudetyNET 2010 ©